Atrakcje

  Krutynia (Krutyńska Struga)

Krutynia (Krutyńska Struga) – to  rzeka w północno-wschodniej Polsce.
Długość szlaku Krutynia to około 100 km, powierzchnia dorzecza 713 km kw. Rzeka Krutynia przepływa przez wiele jezior, a w dolnym biegu przecina Puszczę Piską. Krutynia swój bieg kończy w jeziorze Bełdany. Większe miejscowości na szlaku Krutynia : Sorkwity, Borowo, Dłużec, Spychowo, Krutyń, Ukta, Ruciane Nida.

 

Krutynia uznawana jest za najpiękniejszy spływ kajakowy w Polsce.  Szlakiem Wodnym Krutynia są oczarowani Niemcy, Szwajcarzy, Francuzi, Anglicy... i oczywiście Polacy. Cały "szlak" bierze nazwę od rzeki Krutyni, która wypływa z jez. Warpuny, na pn.-zach. od Mrągowa. Na pojezierzach jednak zwyczajowo przyjmuje się nieco inne kryteria nazewnictwa. Rzeki zmieniają nazwy zawsze (lub prawie zawsze) wtedy, gdy przepływają przez jezioro, które zbiera wodę z innych, dodatkowych rzek i cieków. Według takiego kryterium Krutynia zaczyna się w Jeziorze Krutyńskim, a kończy w Jeziorze Bełdany, gdzie wpływa do Systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Zatem Krutynia w swoim różnym biegu przyjmuje różne nazwy. Między początkowymi jeziorami nie ma nazwy, następnie przyjmuje kolejno: Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Babięcka Struga, Struga Spychowska, aż w końcu Krutynia. Będąć w Krutyni – najbardziej znanej miejscowości szlaku można popłynąć na niezapomniany jednodniowy spływ kajakowy lub wybrać się na wycieczkę łodzią "na pych" (jak mawiają miejscowi).

 

W bezpośredniej okolicy naszego ośrodka znajduje się zaprzyjaźniona wypożyczalnia kajaków i canoe. Do przepłynięcia mamy 3 napiękniejsze odcinki rzeki:

 

  1. Babięta - Koczek - odcinek 19 km
  2. Koczek - Krutyń - odcinek 14,5 km (połowa trasy prowadzi przez ścisły rezerwat - moim zdaniem jest to najpiękniejszy odcinek rzeki )

  3. Koczek - Ukta  - odcinek 14,5 km